امروز برابر است با :1403-03-26
   زمان مطالعه تقریبی 4 دقیقه
HSE (health ، safety ، environment )

 

در هر زمان و مکانی برای انجام یک کار، جان نیروی انسانی مهم ترین فاکتور قابل توجه هست که تنها با حفظ و رعایت نکات مربوط به (HSE)خواهد بود . شاید قوانین مربوط در این حوزه در ابتدای امر ساده به نظر برسند اما بسیار حائز اهمیت هستند.

در بحث بهداشت و ایمنی کار، همه ما اعتقاد داریم که کارگران حق دارند درمحل کار خود به طور کاملا ایمن فعالیت داشته باشند و در سلامت و امنیت کامل به خانه بازگردند. به همین دلیل هدف اصلی استاندارد سازی محیط کار ، جلوگیری از مرگ ناشی از کار، صدمات و ایمنی کامل کارگران است.با دادن اطمینان به کارفرمایان برای مدیریت صحیح خطرات احتمالی، میتوان بهره وری را تقویت نمود،از اقتصاد حمایت کرد و جامعه عادلانه تری ساخت. اچ اس ای همان راهکار مدرن امروزی است که برای تحقق این اهداف به کارگران کمک می کند تا بیاموزند چگونه می توانند در محیط کار و زندگی ایمن و سالم بمانند. دنیای کار دائما در حال تغییر و تحول است.ما می توانیم از علم و آگاهی برای درک و تسلط بر این تغییرات استفاده کنیم و این دانش به ما کمک خواهد کرد بتوانیم به راحتی بر نارسایی ها غلبه کنیم و امن ترین و بهترین مکان ها را برای کار و تجارت به کارفرمایان و کارگران هدیه دهیم.

تاریخچه پیدایش اچ اس ای (HSE)

دانش بهداشت حرفه ای، به عنوان یک تخصص ویژه به نسبت جدید است اما مفاهیم مطرح شده در آن، از زمان های بسیار دور مورد توجه بوده است.
رامازینی، نخستین پزشکی بود که به توصیف بیماری های ناشی از شغل های گوناگون پرداخت و نخستین فردی بود که به پزشکان پیشنهاد داد، به هنگام پرسش های خود از بیمار، شغل او را نیز جویا شوند. چرا که ممکن است ارتباطی نزدیک میان شغل فرد و بیماری او وجود داشته باشد.
امروزه، این پرسش بسیار مهم در شرح حال نویسی همه بیماران استفاده می شود زیرا پس از تحقیقات رامازینی، عوارض ناشی از کار، بیشتر مورد توجه پزشکان قرار گرفت. در ایران نیز پس از انقالب اسالمی، وزارت کار و امور اجتماعی با همراهی وزارت بهداری وقت، بر نیروی کار و بهداشت و ایمنی کارگران و کارکنان نظارت داشتند . در دی ماه سال 1362 با نظارت بر بهداشت محیط کار و کارگر بر عهده وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفت.
اداره ای نیز با عنوان اداره بهداشت حرفه ای تاسیس شد تا مسئولیت حفظ و ارتقای سلامت نیروی شاغل کشور را در مشاغل گوناگون جامعه عهده دار شود.
جالب است بدانید به دلیل اهمیت بسیار زیاد این موضوع در تقویم جهانی نیز روز 2۸ آوریل که مصادف با ۸ اردیبهشت می باشد، توسط سازمان بین المللی کار با عنوان روز جهانی بهداشت حرفه ای و ایمنی محیط کار به رسمیت شمرده شده است.

 

HSE در صنعت

نیروی کار هر کشور، به ویژه کشورهای در حال توسعه، بخش پر اهمیت از سرمایه های ملی شناخته شده و اساس توسعه اقتصادی و اجتماعی محسوب می شود. به همین سبب، حفاظت از تندرستی نیروی کار و بهینه سازی محیط کار، از اهمیت شایان توجه ای برخوردار است.
بهداشت Health ، ایمنی Safety و محیط زیست Environment سه اصل اساسی در پایه ریزی قوانین بهداشت حرفه ای هستند که به کمک آنها می توان در راستای فراهم آوری، حفاظت و بالا بردن سطح سلامت نیروی کار گام برداشت.

بهداشت کار یا مهندسی بهداشت در ساختار HSE شامل دانش زیر می باشد:
• پیش بینی
• تشخیص
• ارزیابی
• کنترل خطرهای بهداشتی در محیط کار

این دانش ارزشمند ریشه در بسیاری از علوم مانند شیمی، فیزیک، مهندسی،ریاضیات، پزشکی، فیزیولوژی، آمار و نیز علوم انسانی دارد. هدف از ایجاد دانش HSE تأمین، نگهداری و بالا بردن سلامت و تندرستی کارگران و در نهایت، ایمن نگهداشتن جامعه است.

 

سایا نیوز

1 یک پینگ

  1. پینگ بک: کاربرد درب های ضد حریق - سایا نیوز | مجله خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *