امروز برابر است با :1403-03-26

کاربرد درب های ضد حریق

   زمان مطالعه تقریبی 6 دقیقه

درب ضد حریق چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی و با گذر زمان درب های ضد حریق به وجود آمدند و توانستند جلوی به وجود آمدن مشکلات بزرگتر را بگیرند.

امروزه ایمنی ساختمان‌ها در صنعت ساخت و ساز یکی از مهم‌ترین اقدامات پیش روی سازندگان است. یکی از جنبه‌های ایمنی ساختمان، ایمن کردن آن در مقابل آتش است. پوشش ضد حریق یکی از این اقدامات ایمنی در حین ساخت ساختمان است. برای تاثیر هر چه بیشتر ، بهتر است درب‌های دارای موقعیت حساس در ساختمان از نوع درب ضد حریق باشند. این درب‌ها در کنار پوشش ضد حریق سازه، به مهار آتش کمک زیادی می‌کند. درب ضد حریق با هدف و ویژگی‌های مقاومت در برابر گسترش آتش طراحی شده است. در صورت آتش سوزی گسترش آتش توسط این درب‌ها به نقاط دیگر ساختمان بسیار کند شده و نقاط دیگر یک ساختمان را تا مدت زیادی از آتش حفظ می‌کند.

کاربرد درب ضد حریق چیست؟

هدف کلی استفاده از این نوع درب ها، اصطلاحا گرفتن وقت اضافی است، درب ها مانع ورود آتش و گازهای سمی می‌شوند و این زمان را به وجود می‌آورند تا آتش نشان ها فرا برسند.

سه مورد ضروری برای آتش سوزی

 

 • گرما: دما باید به اندازه کافی بالا باشد تا باعث احتراق شود. جرقه کافی است
 • اکسیژن
 • سوخت: موادی که قابلیت اشتعال دارند.

منبع گرما با جرقه‌ای باعث اشتعال می‌شود. تا زمانی که اکسیژن و سوخت کافی وجود داشته باشد، آتش‌سوزی ادامه می‌یابد. سپس مقدار زیادی گرما تولید خواهد شد که از مناطق با درجه حرارت بالا به مناطق با درجه حرارت پایین جریان می‌یابد. این روند به نوبه خود باعث گسترش آتش می‌شود.

 

 

ویژگی مد نظر در هنگام خرید و نصب درب ضد حریق

برخی از ویژگی‌های اصلی که باید از نظر استفاده خانگی و تجاری مورد توجه قرار گیرد، شرح داده می‌شود:

 1. درب‌های ضد حریق از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. درب معمولاً از یک قاب چوبی ساخته می‌شود. گاهی اوقات می‌توان آن‌ها را دوباره با لایه شیشه‌ای مقاوم در برابر آتش پوشش داد.
 2. در اطراف لبه‌های درب، درز وجود دارد. این درزها برای بسته شدن شکاف بین درب و قاب طراحی شده است. در صورت رسیدن دما به بیش از ۲۰۰ درجه سانتیگراد، منبسط شده و مانع انتقال حرارت شوند.
 3. برای مکانهایی مانند خانه، توصیه می‌شود درهای ضد حریق را در جایی نصب کنید که بیشترین خطر را دارد. به عنوان مثال آشپزخانه یا اتاقهایی که وسایل الکتریکی زیادی در آن قرار دارند.
 4. متخصصان کمک بگیرید. لازم است پیش از هر کار ایمنی، مسیرهای فرار، روشنایی، سیستم‌های هشدار دهنده و تجهیزات مورد بررسی قرار گیرند.
 5. هنگام انتخاب درب ضد حریق، مهم است که بدانید مشخصات مختلف به چه معناست. کد FD نشان می‌دهد که یک درب چند دقیقه در برابر آتش مقاومت می‌کند. به عنوان مثال FD30 برای مقاومت در برابر ۳۰ دقیقه آزمایش شده است. معمول‌ترین کدها دو کد FD30 و FD60 هستند.

 

 استانداردها و تاییده‌های ضروری

 

 1. استاندارد NFPA 80: استاندارد NFPA 80 به عنوان یک استاندارد ملی در زمینه درب‌های ضد حریق مورد توجه قرار گرفته است. این استاندارد توسط انجمن حریق ملی (NFPA) تنظیم می‌شود و شامل الزاماتی برای نصب، آزمایش، و نگهداری درب‌های ضد حریق با تاییده آتش‌نشانی می‌باشد.
 2. استاندارد UL 10C: این استاندارد توسط آزمایشگاه‌های آتش‌نشانی محلول (UL) تنظیم می‌شود و به بررسی تست‌های مقاومت درب‌های ضد حریق در برابر حرارت و آتش می‌پردازد.با استفاده از درب‌هایی که توسط این استاندارد تایید شده‌اند، خیالتان از ایمنی و کیفیت آسوده می شود.
 3. استاندارد ANSI/UL 10B: این استاندارد توسط انجمن ملی استانداردها (ANSI) و آزمایشگاه‌های UL تنظیم می‌شودتخصص اصلی این استاندارد تست مقاومت درب‌ها در برابر حرارت و آتش می‌پردازد. و به طور خاص به درب‌های بازشو و خودبست معطوف می‌شود.
 4. استاندارد EN 1634: استاندارد EN 1634 از جمله استانداردهای اروپایی است که به تست و ارزیابی درب‌های ضد حریق می‌پردازد. این استانداردبه بررسی مزایا و معایب درب‌های ضد حریق را می پردازد و تضمین می‌کند که محصولات با تاییده اروپایی مطابق با الزامات ایمنی هستند.
 5. استاندارد ISO 9001: استاندارد ISO 9001 نشانگر کیفیت سیستم مدیریت است. تأیید این استاندارد بر روی تولیدکنندگان درب‌های ضد حریق نشان می‌دهد که آنها پروسه‌های کیفیت قوی را پیاده کرده‌اند و تضمین می‌کند که محصولات آنها با استانداردهای بین‌المللی سازگار هستند.

زیبایی یکی از ویژگی درب ضد حریق می باشد. توصیه ما استفاده از درب های ضدحریق است که در عین زیبایی در برابر آتش و دمای بالا مقاوم هستند این گونه از درب ها مورد تایید آتش نشانی است.

درب‌های ضد حریق با تاییده آتش‌نشانی با مزایای بی‌شماری همچون افزایش ایمنی، کاهش خسارات مالی و جسمی، حفاظت از اموال، مطابقت با استانداردهای ایمنی، کاهش هزینه‌های بیمه و پایداری در طول زمان، به ایجاد یک محیط امن و پایدار کمک می‌کنند. استفاده موثر از این درب‌ها نه تنها به افراد در معرض خطر کمک می‌کند بلکه به حفاظت از اموال و ارزش‌ها نیز می‌پردازد.

سایا نیوز

1 یک پینگ

 1. پینگ بک: آتش سوزی باشگاه بانوان اصفهان - سایا نیوز | مجله خبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *