امروز برابر است با :1403-03-26
   زمان مطالعه تقریبی 5 دقیقه

مهندسی حریق

مهندسی حفاظت از حریق به عنوان یک رشته نو ظهور شناخته می‌شود و فقط برخی از کشور‌های پیشرفته این رشته مهندسی را در دانشگاه‌های خود فرآهم آورده‌اند، اما جالب است بدانید این رشته قدمتی چند صد ساله دارد! پس از آتش سوزی بزرگ لندن در سال ۱۶۶۶، که بیش از ۸۰ درصد از شهر را ویران کرد، لندن اولین مقررات حفاظت از آتش را برای ساختمان ها وضع کرد که برای کاهش گسترش آتش نیاز به استفاده از نمای بیرونی آجر و سنگ داشت.

هنگامی که صنعت در قرن ۱۸ و ۱۹ شروع به گسترش کرد، تمرکز حفاظت از حریق نیز گسترش یافت. در ابتدا فقط جلوگیری از سرایت آتش از ساختمانی به ساختمان دیگر‌ اهمین داشت ولی بعد از مدتی تمرکز حفاظت در برابر آتش به حفاظت از ساختمان‌های خاص و محتویات آن‌ها تغییر کرد. بخش عمده‌ای از دانش مهندسی حریق، از آزمون و خطا حاصل شده است.

مهندس حریق کیست؟

یک مهندس حریق در زمینه ماهیت و ویژگی های آتش، نحوه انتشار و کنترل آن دارای دانش تخصصی است. یک مهندس آتش همچنین منشأ آتش و محصولات حریق را می شناسد. علاوه بر این، مهندسان حریق در تشخیص، کنترل و اطفای حریق آموزش دیده و تجربه کسب کرده اند.

مهندسان آتش همچنین باید درک کاملی از تئوری احتراق و نحوه عمل آن در شرایط واقعی داشته باشند. آنها همچنین باید بتوانند خطرات احتمالی آتش سوزی در ساختمان ها را ارزیابی کرده و راه حل هایی را برای جلوگیری از وقوع آتش سوزی توصیه کنند.

مهندسین حریق همچنین مسئول طراحی ساختمان ها با در نظر گرفتن ایمنی آتش سوزی هستند.

مهندسی حفاظت از حریق در هر کشوری با یک نام شناخته می‌شود، ممکن است مهندسی حفاظت در برابر آتش (fire protection engineering)، مهندسی ایمنی در برابر آتش (fire safety engineering)، یا به اختصار مهندسی آتش (fire engineering) نامیده شود. صرف نظر از عنوان استفاده شده، هدف از این رشته مهندسی شناسایی خطرات مرتبط با آتش‌سوزی، تعیین راه‌های کاهش خطرات و همچنین طراحی روش‌هایی برای محافظت در برابر آتش است.

این امر با استفاده از علوم و اصول مهندسی می‌تواند احتمال مخاطرات آتش‌سوزی را کاهش داده و یا با تشخیص، کنترل یا اطفاء حریق، ابنیه و اماکن را از خطر آتش‌سوزی مصون کند.

 

 

 

وظایف یک مهندس حریق چیست؟

طراحی ساختمان ها با لحاظ ایمنی آتش سوزی فقط بخشی از وظایف مهندسان حریق است. آنها همچنین در طراحی تجهیزات مورد استفاده برای مبارزه با آتش سوزی، مانند اسپرینکلرها و دتکتورهای دودی، مشارکت دارند.

ممکن است از مهندسان آتش نشانی خواسته شود تا ساختمان ها یا سازه های قدیمی را که با استانداردهای امروزی ساخته نشده اند بازرسی کنند. مهمتر از همه، آنها توصیه ها و خدمات مهندسی ایمنی آتش نشانی را در مورد چگونگی ایمن کردن این ساختمان ها از خطر آتش سوزی بالقوه ارائه می دهند.

قوانین ساختمانی امروزی مستلزم رعایت نوعی انطباق توسط همه متخصصان ساخت و ساز است. با این حال یک متخصص با تجربه می تواند تغییراتی را بر اساس شرایط خاص برای هر نوع پروژه/ساختمان پیشنهاد دهد که سطوح عملکرد بهینه را با حداقل هزینه تضمین می کند بدون اینکه ملاحظات ایمنی را در طول چرخه عمر پروژه (ها) به خطر بیندازد.

تشخیص حریق

تشخیص حریق (Fire detection) در مهندسی حریق فرآیندی است که در آن آتش سوزی یا آتش سوزی قریب الوقوع شناسایی می شود تا واکنش مناسب نسبت به آن انجام گردد. روش های مختلفی برای تشخیص آتش سوزی وجود دارد که بسیاری از آنها خودکار هستند. برخی از روش های متداول تشخیص حریق شامل استفاده از دتکتورهای دودی، دتکتورهای حرارتی و دتکتورهای شعله و گاز می شوند.

کنترل و مدیریت دود در مهندسی حریق

کنترل و مدیریت دود (Smoke control and management) فرآیندی است برای جلوگیری یا به حداقل رساندن انتشار دود در یک ساختمان. این کار را می توان از طریق استفاده از سیستم های تهویه، دتکتورهای دود و درب های ضد حریق انجام داد. کنترل و مدیریت دود بخش مهمی از مهندسی حریق است و اطمینان از عدم انتشار دود به سایر قسمت های ساختمان و ایجاد خسارت بیشتر را فراهم می کند.

لحاظ امکانات فرار از آتش در مهندسی حریق

یکی از مهمترین جنبه های مهندسی حریق این است که افراد بتوانند در صورت وقوع آتش سوزی از ساختمان فرار کنند. این به معنای اطمینان از وجود امکانات کافی برای فرار و آگاهی مردم از نحوه استفاده از آنها است. امکانات فرار ممکن است شامل پله ها، آسانسورها و سایر مسیرهای مخصوص فرار از حریق باشد. همچنین مهم است که مسیرهای خروجی توسط آتش یا دود مسدود نشده باشند.

 

سایا نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *